علایم بالینی، یافته های رادیولوژیک وپیامد درمان در بیماران اسپوندیلیت سلی در یزد

چکیده:
مقدمه
بیماری سل عفونی دارای گسترش جهانی است. یکی از اشکال بالینی سل، گرفتاری اسکلتی است که 10 تا 15 درصد کل سل در کشورهای غیرپیشرفته را شامل می شود. ستون فقرات شایع ترین محل درگیری استخوانی است. شناخت خصوصیات این بیماری در منطقه و علایم برجسته و نتایج درمان های رایج در این محل برای آگاهی پزشکان و کاهش میزان عوارض ناشی از آن مفید می باشد.
روش بررسی
این مطالعه به صورت مقطعی کلیه بیماران مبتلا به سل ستون فقرات را در یزد طی سال های 80 تا 87 مورد بررسی قرار داد. یافته های جمعیت شناسی، علایم بالینی، رادیولوژی، نوع درمان طبی، درمان توام طبی و جراحی، عوارض بیماری و نتایج نهایی درمان استخراج و با نرم افزار SPSS نسخه 5/10 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
نتایج
در پنجاه بیمار مورد بررسی بیشترین فراوانی سنی در گروه 40 تا 60 سال و کمترین آن در گروه زیر 20 سال قرار داشت. شایع ترین علایم بالینی درد موضعی ستون فقرات، کاهش وزن، تعریق و کاهش اشتها بود. محل ابتلا ستون فقرات به ترتیب فراوانی کمری، سینه ای، کمری سینه ای و گردنی بود. تمام بیماران تحت درمان طبی قرار گرفتند و 16 نفر(32%) نیاز به درمان جراحی نیز داشتند و پیامد نهایی 42 بیمار(84%) بهبودی بدون عارضه بود.
نتیجه گیری
توجه به بروز این بیماری در میانسالی و توجه به بیشترین وفور علایم و نشانه های بالینی محل ابتلا در ستون فقرات در تشخیص زودرس بیماری موثر بوده از، عوارض و درمان های جراحی جلوگیری به عمل می آورد و اکثر بیماران بدون نیاز به جراحی به درمان طبی پاسخ می دهند.
زبان:
فارسی
صفحات:
315 -321
لینک کوتاه:
magiran.com/p1038735 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!