رخساره های مرز سازندهای پابده و آسماری در برش کوه آسماری: گواهی بر ناپیوستگی مرز روپلین-شاتین در ایران

چکیده:
در برش کوه آسماری، نهشته های بالایی سازند پابده دربردارنده رخساره های میکروبی (توفا و استروماتولیت) وابسته به محیط های دریاچه ای است. مرز بالایی نهشته های یاد شده ناپیوسته است و با افقی از خاک قدیمی مشخص شده است. بر روی این افق، انیدریت پایه و نهشته های ژرف زون تدریجی سازندهای پابده و آسماری جای دارند. هم ارز زون تدریجی، نهشته های بخش پایینی سازند آسماری در برش های کوه میش، شاهزاده عبدالله، تنگ سرخ و رگ سفید و چاه های گچساران 31 و آغاجاری 61 هستند که بر روی مرز ناپیوسته یا پیوستگی هم ارز جای دارند. بنابراین، انیدریت پایه و نهشته های زون تدریجی، به سازند آسماری وابسته هستند. تغییرات بارز رخساره ها در نزدیک مرز سازندهای آسماری-پابده به رخداد بارگذاری راندگی، تغییرات آب و هوا و نوسانات سطح نسبی دریاها در مرز روپلین-شاتین وابسته است.
زبان:
فارسی
صفحه:
59
لینک کوتاه:
magiran.com/p1091674 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!