برخورد با هیدرونفروز جنینی در نوزادان

پیام:
چکیده:
هیدرونفروز از مشکلات شایع موجود در سونوگرافی قبل از تولد است که در 1 درصد نوزادان دیده می شود. انجام اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب می تواند از عوارض و مشکلات دراز مدت جلوگیری کند. هیدرونفروز دو طرفه در بسیاری اوقات به خصوص در پسرها اختلالی جدی است و اقدام درمانی و تشخیصی فوری را بلافاصله پس از تولد ایجاب می کند. در نقطه مقابل هیدرونفروز یکطرفه عارضه خفیف تری است و برای انجام سیستوگرافی و اسکن های عملکردی کلیه باید تا شش هفتگی صبر کرد. با وجودی که در مورد انجام روش تهاجمی سیستوگرافی اتفاق نظر وجود ندارد در در اکثر موارد هیدرونفروز یک طرفه و در همه موارد VCUG حال حاضر توصیه غالب بر انجام و انسداد شدید محل اتصال PUV هیدرونفروز دو طرفه است. درمان های مورد نیاز در مواردی مانند حالب به لگنچه و یا حالب به مثانه جراحی است درحالی که در موارد خفیف انسدادهای حالب نیاز به اقدام خاصی نیست و تنها پیگیری با سونوگرافی و اسکن ایزوتوپ کفایت می کند. درمان کافی در تمام درجات رفلاکس در کودکان کمتر از یکسال پروفیلاکسی دارویی است. پیش آگهی بیماری تابع علت زمینه ای است. البته تشخیص مناسب و به موقع و شدت درگیری عملکردی کلیه در زمان تشخیص، فاکتورهای تعیین کنندهای در پیش آگهی هستند.
زبان:
فارسی
صفحه:
65
لینک کوتاه:
magiran.com/p1097877 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.