بازرسی پل های بتنی با شاهتیرهای جعبه ای

نویسنده:
پیام:
چکیده:

بازرسی و ارزیابی پل های بتنی از نوع شاهتیرهای جعبه ای در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین، انواع متداول خرابی ها و بالاخص ترک های ایجاد شده در عرشه این پل ها در این مقاله تشریح شده است. به دلیل پیچیدگی های خاص این دسته از پل ها چه در فاز طراحی و چه در مرحله اجرا، دانستن روش های علمی و صحیح بازرسی و نقاط مستعد خرابی این پل ها از اهمیت بالایی برخوردار است و البته بازرس پل در زمان بازرسی باید زمان بیشتری را برای بررسی این نقاط اختصاص دهد و به رفتار ویژه این دسته از پل ها اشراف کاملی داشته باشد. بدین منظور، ابتدا مقدمه ای در مورد آشنایی با انواع و روش های اجرا و نحوه آرماتورگذاری این دسته از پل ها ارایه شده است. بازرس باید قبل از هر چیز با این مقدمه به طور کامل آشنا باشد. در ادامه مقاله، به بحث مبسوطی پیرامون بازرسی و انواع خرابی در این پل ها پرداخته شده است. نتایج نشان می دهد، درکنار بازرسی چشمی، استفاده از ابزارهای دقیق بازرسی و لزوم توجه به جزئیات در این عرشه ها، بالاخص محل های تمرکز تنش مانند محل مهار کابل های پیش تنیدگی، همچنین، لزوم بررسی دقیق شکل و محل وقوع ترک خوردگی ها به منظور انتخاب روش بهینه و مناسب نگهداری و ترمیم از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
105
لینک کوتاه:
magiran.com/p1099365 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.