مقایسه هزینه اجرای انواع روسازی بنادر و ارایه گزینه مناسب برای ایران

پیام:
چکیده:

در مقایسه با دیگر روسازی های صنعتی، طراحی و ساخت روسازی بنادر نیاز به در نظر گرفتن عوامل متعدد و متنوعی دارند. بنادر اغلب روی زمین هایی با بستر ضعیف واقع شده اند و باید دامنه گسترده ای از وسایل نقلیه سنگین را در مقایسه با دیگر روسازی ها تحمل نمایند. نوع روسازی بنادر تاثیر عمده ای بر دوام روسازی و همچنین بودجه مورد نیاز برای ساخت آن دارد. در این مقاله گزینه های مختلف ساخت روسازی بنادر از نظر اقتصادی با توجه به هزینه اولیه مورد نیاز برای ساخت هر یک مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است. برای این منظور با توجه به شش شدت ترافیک مختلف و با استفاده از روش جدید دستورالعمل طراحی، ساخت و نگهداری روسازی بنادر ایران، روسازی های مختلف شامل روسازی آسفالتی، بلوک بتنی، روسازی بتن سیمانی پرتلند و روسازی بتن غلتکی طراحی و از نظر هزینه اجرا با توجه به فهرست بهای پایه رسته راه با یکدیگر مقایسه شده اند. مطالعه انجام شده نشان می دهد که اقتصادی ترین مقطع روسازی قابل استفاده در بنادر ایران با توجه به قیمت فعلی مصالح یک مقطع روسازی متشکل از لایه رویه بتن غلتکی، اساس تثبیت شده با سیمان، اساس سنگ دانه ای و قشر تقویتی است.

نوع مقاله:
مقاله پژوهشی/اصیل
زبان:
فارسی
صفحه:
175
لینک کوتاه:
magiran.com/p1099370 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.