نقش رسانه ها در بحران با تاکید بر اغتشاشات 18 تیر 1378

چکیده:
انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت ضداستکباری خود، منافع قدرت های جهانی را با خطر مواجه کرد، از این رو مورد هجمه همه جانبه نظامی، امنیتی و فرهنگی- روانی قرار گرفت. از جمله حملات یادشده، ایجاد بحران های ساختگی و آشوب های شهری است که در طی سال های گذشته با نمونه هایی از آن در برخی شهرها مواجه بوده ایم. بر این اساس، به دلیل اینکه برپایی آشوب و بحران در سایه ایجاد اختلافات قومی، مذهبی، سیاسی و صنفی در دستورکار دشمن قرار گرفته است چگونگی برخورد و مواجهه با آن بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد. در پدیده بحران، نحوه انعکاس، اطلاع رسانی، تاثیرگذاری روانی، متقاعدسازی، هدایت و جهت دهی و در یک کلام تاثیر بر افکار عمومی برای ایجاد نگرش منفی یا مثبت نسبت به حادثه از مهم ترین مسائلی است که در سایه مدیریت و نحوه بهره گیری از رسانه های ارتباط جمعی فراهم می شود. در واقع این پرسش اساسی و مهم را می توان مطرح ساخت که رسانه های گروهی اعم از دیداری- شنیداری و نوشتاری در برقراری امنیت و کنترل بحران های شهری چه نقشی را ایفا می کنند؟ مطالعه موردی این مقاله بر نقش رسانه ها به ویژه مطبوعات و ماهواره ها در تشدید حادثه 18 تیر سال 1378 متمرکز است.
زبان:
فارسی
صفحه:
19
لینک کوتاه:
magiran.com/p1109688 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!