بررسی دیدگاه های اسلامی (شیعه) درباره ی مصرف محصولات تراریخته

پیام:
چکیده:
زیست فناوری به دلیل گستره ی وسیع کاربردهای خود در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، پزشکی، محیط زیست و...، فناوری برتری است که نقش مهمی در ترسیم آینده ی کشورهای جهان ایفا خواهد کرد.
سازمان فائو پیش بینی کرده است که تامین امنیت غذای 9/1 میلیارد نفری جمعیت جهان در سال 2050 مستلزم افزایش 70 درصدی تولید غذا در جهان و افزایش 100 درصدی تولید غذا در کشورهای در حال توسعه است. موسسه ی بین المللی ارزیابی بهره گیری از بیوتکنولوژی کشاورزی اعلام کرده است، زیست فناوری می تواند راه حلی کلیدی برای رشد روزافزون تقاضا برای غذا در جهان باشد. لذا بهره برداری هدفمند از زیست فناوری با رعایت تمامی جنبه های ایمنی و اخلاقی مربوطه منجر به افزایش تولید مواد غذایی و بهره وری قابل توجه خواهد شد. البته این خود مرهون فرهنگ سازی، تدوین قوانین و مقررات، تولید و تجاری سازی محصولات تراریخته ی ژنتیکی و اصلاح الگوی مصرف جامعه است.
بررسی دیدگاه های مراجع عظام و نظریات فقهی مصرف محصولات تراریخته حاصل از مهندسی ژنتیک ما را به مسائل اخلاق زیستی مربوطه و چگونگی استفاده ی صحیح رهنمون خواهد کرد. در این تحقیق از مراجع عظام شیعه جنبه های مختلف مصرف مستقیم و غیر مستقیم محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک در قالب چهار پرسش استفتاء شده است. همه ی ایشان مصرف این محصولات را مجاز دانسته اند، هم چنین، برخی این اجازه را مشروط بر عدم ضرر رسانی در حال و آینده، اطلاع مشتریان از نوع محصول دریافتی و این همانی محصولات اعلام کرده اند. در این مقاله ضمن اعلام پاسخ های دریافت شده، جنبه های اخلاق زیستی و فقهی دیدگاه های مراجع عظام در زمینه ی محصولات تراریخته تبیین می شود.
زبان:
فارسی
صفحه:
68
لینک کوتاه:
magiran.com/p1116261 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.