مطالعه آزمایشگاهی تاثیر تغییر ترشوندگی بر میزان ذخیره سازی دی اکسید کربن در دما و فشار بالا

چکیده:
جمع آوری و تزریق گازهای گلخانه ای در سازندهای زمین شناسی اعماق زمین، در سطح جهان به عنوان گزینه ای محتمل به منظور کاهش اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از انتشار این گازها مطرح است. کنترل و نگهداری گازهای گلخانه ای از جمله دی اکسیدکربن در مخازن از اهمیت خاصی برخوردار است. از جمله عوامل موثر بر این امر، واکنش سطحی سیال-سیال و سیال-سنگ است که از میان این عوامل خاصیت ترشوندگی از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین شناخت این عوامل در ذخیره سازی، کنترل و نگهداری هرچه بهتر گازهای گلخانه ای در ساختارهای زمین شناسی کمک شایانی خواهد کرد. در این تحقیق به بررسی و مطالعه آزمایشگاهی عوامل تاثیرگذار بر میزان توزیع و رفتار سیال روی نمونه مغزه های کربناته گرفته شده از مخزن مورد مطالعه جهت تزریق در یکی از مخازن گازی ایران می پردازیم که در درک دقیق و صحیح از فرآیند ذخیره سازی کمک شایانی خواهد کرد. در این راستا به کمک روش قطره چسبیده به اندازگیری زاویه تماس بین دی اکسیدکربن، آب سازند و سنگ مخزن در فشارهای مختلف و در دو دمای 25 و 60 درجه سانتی گراد پرداخته شد و مشاهده گردید که با افزایش فشار، زاویه تماس افزایش می یابد. این در حالی است که با کاهش دما، زاویه تماس افزایش خواهد یافت. افزایش زاویه تماس منجر به تغییر ترشوندگی سنگ از حالت آب دوست به حالت میانه می شود که این تغییر ترشوندگی تاثیر قابل ملاحظه ای بر میزان ذخیره سازی دی اکسیدکربن خواهد داشت. داده های زاویه تماس اندازه گیری شده تحت شرایط مخزن، طراحی فرآیند ازدیاد برداشت و ذخیره سازی دی اکسیدکربن را تسهیل خواهد کرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
59
لینک کوتاه:
magiran.com/p1117393 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.