مروری بر روش های مختلف پرتو درمانی

پیام:
چکیده:
سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در دنیای کنونی است. برای درمان انواع سرطان ها از روش های مختلف درمانی از قبیل جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و هورمون درمانی استفاده می شود. حدود 40% از بیماران سرطانی به منظور درمان یا تسکین بیماری خود، تحت پرتودرمانی قرار می گیرند. در این روش، سلول های سرطانی با استفاده از پرتوهای ایکس و گاما و یا ذرات هسته ای از بین برده می شوند. این فرآیند با کمک دو روش پرتو درمانی خارجی و پرتو درمانی داخلی انجام می گیرد. در سرطان شناسی بالینی، هدف نهایی درمان تحویل ماکزیمم دوز به بافت سرطانی با حداقل عوارض جانبی به بافت های سالم اطراف تومور می باشد. پیشرفت های تکنولوژی کمک کرده است که میدان اشعه حتی الامکان به ناحیه درمان محدود شود و بدین وسیله بافت های سالم تا حدود زیادی محافظت شوند. برای پاسخ به این سوال که کدام یک از روش های پرتو درمانی موثرتر است، بایستی اصول و ویژگی های هر کدام از این روش ها را بدانیم. در این مقاله اصول و کاربرد روش های مختلف مورد بررسی قرار می گیرند.
زبان:
فارسی
صفحه:
235
لینک کوتاه:
magiran.com/p1120587 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.