پارگی دیافراگم در اثر تروما: یک خطای تشخیصی شایع Print

چکیده:
پارگی دیافراگم یک حالت تهدیدکننده حیات است که نسبتا ناشایع بوده و اغلب به علت ترومای بلانت یا نفوذی به وجود می‎آید. این حالت ممکن است در مراحل اولیه مورد توجه قرار نگرفته و با تاخیر تشخیص آن داده شود. این مطالعه به صورت گذشته نگر، اطلاعات پنج بیماری است که طی سال های 1375 تا 1390 دچار پارگی دیافراگم شده بودند. سن این بیماران (4 مرد و 1 زن)، بین 13 تا 63 سال (میانگین سنی 37 سال) بود. همه موارد پارگی دیافراگم در سمت چپ و علت 4 مورد آنها ترومای بلانت بود. تشخیص بیماری در 4 مورد با تاخیر 3 روز تا 4 سال بوده و به علت این تاخیر 3 بیمار دچار ناتوانی و 1 مورد منجر به مرگ شد. حتی با وجود انجام لاپاراتومی در مراکز دیگر (2 مورد) تشخیص با تاخیر داده شد. بنابراین با وجود ناشایع بودن پارگی دیافراگم تشخیص این بیماری مشکل می باشد و حتی در صورت عدم دقت در حین لاپاراتومی نیز ممکن است تشخیص با تاخیر داده شود، لذا داشتن شک بالینی قوی، انجام گرافی های سریال و به موقع، دقت در اکسپلور کامل شکم و به ویژه هر دو دیافراگم در حین لاپاراتومی می تواند به تشخیص به هنگام این بیماری کمک کند. هدف از ارائه این مقاله گزارشی از پارگی دیافراگم و ایرادات تشخیصی آن، به منظور جلب توجه پزشکان برای تشخیص سریع تر و درمان به‎موقع این بیماران می باشد.
زبان:
فارسی
صفحات:
156 -163
لینک کوتاه:
magiran.com/p1127315 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!