مبانی فارماکولوژی وابستگی به مواد مخدر (اعتیاد)

پیام:
چکیده:
حالت وابستگی (اعتیاد) تحمل اکتسابی است که در نتیجه مصرف مکرر دارو، موجب کاسته شدن تدریجی اثرات آن می شود و بعد از مدتی شخص مقادیر سمی دارو را بدون بروز علائم بالینی تحمل می کند. سیکلوهگزان)،) C، (سیکلوهگزان) B، (آروماتیک) A ساختمان مورفین دارای پنج حلقه با مشخصات تتراهیدروفوران) میباشد. تمام مشتقات مورفین که دارای ساختار حلقوی فوق می باشند، استعداد) E، (پیپریدین) D اعتیادآور بالایی دارند که متناسب با اثرات ضد دردی آنها است. از هزاران سال قبل تاکنون از ترکیبات اوپیوئیدی برای برطرف کردن دردهای شدید، ایجاد بی حسی، بی هوشی (مانند فنتانیل)، درمان های جایگزین در درمان معتادان، درمان اسهال (دی فنوکسیلات)، ادم ریوی و سرفه (کدئین) استفاده می شود. از عوارض اصلی مواد مخدر، سرکوب تنفس و کاهش حساسیت به غلظت دی اکسید کربن خون است که می تواند باعث قطع تنفس و در نتیجه مرگ گردد. روش های درمان معتادان متفاوت بوده که از آن جمله به درمان با روش طب سوزنی (الکترواکوپونکتر)، خواب درمانی، کار درمانی، درمان از طریق پلاسبو، سم زدایی با متادون، بوپرنورفین یا آگونسیت های گیرنده آلفا، درمان با کمک آنتاگونیست های مواد مخدر و درمان با گیاهان دارویی می توان اشاره کرد.
زبان:
فارسی
صفحه:
98
لینک کوتاه:
magiran.com/p1161043 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.