بررسی آستانه رواناب در زمین های کارستی، مطالعه موردی: حوزه کارستی دلی بجک سپیدار

چکیده:
ضریب جریان و آستانه رواناب نقش موثری در برآورد های هیدرولوژیکی، بخصوص در بیلان آبی و سیلاب طراحی دارد، ولی به نظر می رسد در مناطق کارستی، روابط تعریف شده معینی وجود نداشته باشد. بدین منظور، در تحقیق حاضر در 25 آزمایش در حوزه کارستی دلی بجک سپیدار واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از باران ساز مصنوعی، این پدیده مورد بررسی قرار گرفت. نتایج تحقیق دامنه وسیعی از ظرفیت نفوذ تا آستانه رواناب را نشان می دهد، به طوری که دامنه بارش نفوذ یافته از چهار تا بیش از 43 میلی متر با شدت 50 تا 5/303 میلی متر در ساعت در تغییر می-باشد. همچنین، نتایج تحقیق نشان داد که سنگ آهک های خرد شده و برش ها که فاقد پوشش خاک می باشد، از نفوذپذیری بالایی برخوردار بوده، به طوری که در بارش 43 میلی متری و با شدت بیش از 5/303 میلی متر در ساعت که خارج از دامنه بارش های حدی و نقطه ای منطقه می باشد، فاقد شرایط شکل گیری رواناب می باشند.
زبان:
فارسی
صفحه:
49
لینک کوتاه:
magiran.com/p1166452 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.