نتایج پیوند قطع تروماتیک اندام فوقانی از بالای آرنج: گزارش 4 مورد

پیام:
چکیده:
زمینه
سانحه منجر به قطع اندام فوقانی، بالاتر از مقطع آرنج از جمله سوانح نادری هستند که یک جراح در طول دوران حرفه ای خود ممکن است با موارد انگشت شماری از آن مواجه شود. حتی با وجود تکنیک های پیشرفته جراحی میکروواسکولار، پیش آگهی بقای پیوند اندام فوقانی که از مقطع بازو به طور کامل قطع شده باشد به نسبت ضعیف است.
معرفی بیماران: چهار بیمار در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران بین سال های 1378 تا 1392 تحت درمان قرار گرفتند. دو بیمار دچار قطع کامل اندام و دو بیمار دیگر دچار قطع کامل شریان و ورید به همراه آسیب اعصاب و تخریب وسیع نسج نرم بودند. حیات اندام در تمام بیماران حفظ شد و هیچ گونه ایسکمی یا گانگرن رخ نداد. ولی کارایی نهایی اندام در بیمارانی که دچار آسیب رشته های اعصاب محیطی شده بودند به دلیل عدم ترمیم فوری عصب درخشان نبود.
نتیجه گیری
در معاینات تاخیری پس از ترخیص، میزان کارایی اندام به وضعیت عصب دهی و شدت آسیب وارده به هر کدام از عضلات مربوط می شد. هیچ کدام از بیماران از هر وضعیتی که داشتند ناراضی نبودند. ترمیم با تاخیر اعصاب صدمه دیده از کارایی می کاهد. یک اندام فوقانی از جنس بدن فرد همیشه نسبت به پروتز ارجحیت دارد حتی اگر کارایی کمی داشته باشد.
زبان:
فارسی
صفحات:
745 -751
لینک کوتاه:
magiran.com/p1218550 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!