بیماری های شبکیه ای مرتبط با بارداری و درمان آن ها

مترجم:
دکتر پوریا صمدی، دکتر محمدعلی جوادی
چکیده:
بیماری های شبکیه ای مرتبط با بارداری بیماری هایی هستند که به دلایل مختلفی از جمله تغییرات خونی، متابولیک، هورمونی، قلبی- عروقی و ایمونولوژی در بارداری ایجاد یا تشدید می شوند. رتینوپاتی دیابتی شایع ترین بیماری شبکیه ای است که در طول بارداری تغییر می کند. دستورالعمل های بالینی دقیق در مورد درمان این بیماری وجود دارد. از عواملی که در پیش رفت رتینوپاتی دیابتی موثرند می توان به عللی مانند فشار خون و کنترل ناکافی قند خون پیش از بارداری اشاره نمود.
سایر بیماری های شبکیه ای مرتبط با بارداری به نسبت ناشایع هستند و درمان آن ها به خوبی مشخص نشده است. این موارد شامل White Dot Syndromeها از قبیل کوروییدوپاتی نقطه ای داخلی (PIC)، سندرم هیستوپلاسموزیس چشمی (OHS) و نورگ زایی کورویید ناشی از سایر بیماری ها می باشد.
بیماری های شبکیه ای یا کوروییدی که می توانند در بارداری روی دهند شامل کوروییدوپاتی سروز مرکزی (CSCR)، بیماری های انسدادی عروقی مثل انسداد شریانی (Purtschers-like Retinopathy) و انسداد وریدی، رتینوپاتی مرتبط با پره اکلامپسی و اکلامپسی، انعقاد منتشر داخل عروقی و آمبولی ناشی از مایع آمنیوتیک می باشند.
اطلاعاتی در مورد بی خطر بودن استفاده از عوامل آنتی آنژیوژنیک مانند داروهای آنتیVEGF حین بارداری وجود ندارد و به طور معمول درمان رایج در این موارد شامل لیزر فتوکوآگولاسیون و تزریق داخل زجاجیه استرویید می باشد. اغلب مقالات در مورد درمان نورگ زایی کورویید مرتبط با بارداری به صورت تجربی می باشند.
زبان:
فارسی
صفحه:
147
لینک کوتاه:
magiran.com/p1231099 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.