اهمیت مراقبت از خواب نوزادان در بخش مراقبت ویژه نوزادان

نویسنده:
پیام:
چکیده:
بیشترین زمان زندگی جنین در داخل رحم و بیشترین زمان زندگی نوزاد در خارج رحم در خواب سپری می شود. خواب عملکردی حیاتی است و مانند تنفس و تغذیه در دوره نوزادی لازم و ضروری می باشد. خواب نقش مهمی در تکامل مغز دارد. امروزه نقش خواب در تنظیم دمای بدن، ذخیره سازی انرژی، پاک شدن مواد سمی از نورون ها نیز ثابت شده است. مهمترین حالت رفتاری نوزادان بخصوص در نوزادان نارس خواب است. با مشاهده از طریق ابزارهای طراحی شده برای بررسی رفتار نوزادان، مهمترین مراحل خواب نوزاد یعنی خواب آرام و خواب فعال قابل مشاهده می باشد. از مهمترین عوامل مختل کننده خواب نوزادان در بخش های مراقبت ویژه سر و صدا و نور بخش و روش های درمانی و مراقبتی دردناک می باشند که با اختلال خواب بر تکامل مغز نوزادان تاثیر منفی بر جای می گذارند. امروزه مداخلات مراقبت تکاملی به عنوان مکمل مراقبت های پزشکی و درمانی در بخش مراقبت ویژه نوزادان برای مراقبت از خواب نوزاد مورد استفاده قرار گرفته و هدف اصلی آن حمایت از تکامل مغز نوزادان در بخش های مراقبت ویژه نوزادان می باشد. پرستاران نوزادان بیشترین زمان را در امر مراقبت از نوزادان بستری در بخش های مراقبت ویژه نوزادان سپری می کنند و نقش آنها در مراقبت از خواب نوزادان بسیار مهم است.
زبان:
فارسی
صفحات:
83 -98
لینک کوتاه:
magiran.com/p1241017 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.