تاثیر تحریم های بین المللی بر توسعه اقتصادی ایران

پیام:
چکیده:
در عصر حاضر اقتصاد، پایه تولید ثروت و قدرت در هر کشوری می باشد حتی کشورهایی که از نظر قدرت سیاسی و نظامی ضعیف اند؛ تماما به دنبال قدرت یابی در عرصه اقتصاد می باشند.این امر مورد توجه جمهوری اسلامی ایران نیز بوده و جهت دستیابی به توسعه اقتصادی، برنامه ریزی های فراوانی نموده است؛ اما همواره تحریم های اقتصادی، مانعی سخت در برابر دستیابی به این هدف بوده اند. همچنین تحریم های اخیر که از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعمال گشت، بخش وسیعی از اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داد. در واقع، علاوه بر محدودیت های گذشته که در قالب روابط تجاری و محدودیت در سرمایه گذاری خارجی اعمال می شد، این بار جهت فلج کردن اقتصاد ایران، ممنوعیت هایی در روابط مالی- بانکی و صادرات نفت در نظر گرفته شد. در این میان ساختار اقتصادی رانتیر و ضعف و ناکارآمدی دولت در پیش بینی و اتخاذ تصمیم به موقع موجب گشت تا تاثیر تحریم ها بر اقتصاد کشور چند برابر شود. با این وجود به نظر می رسد با کاهش اقتصاد وابسته به نفت (تغییر ساختار اقتصادی) بهبود ظرفیت داخلی وکاهش آسیب پذیری در قالب اقتصاد مقاومتی و افزایش موافقتنامه های تجاری، بتوان بر تحریم ها فائق آمد.
زبان:
فارسی
صفحه:
54
لینک کوتاه:
magiran.com/p1244596 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!