شیوه های بهره وری از روایات تفسیری اهل بیت (علیهم السلام) در بینش اندیشمندان اهل سنت

چکیده:
اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به عنوان وارثان علم پیامبر (ص)، بهترین رهنمودها را برای هدایت مردم ارائه کرده اند که بخشی از آنها در روایات تفسیری این بزرگواران نمود یافته است. جمع قابل توجهی از اندیشمندان اهل سنت به نقل احادیث اهل بیت (ع) به عنوان صحابه یا تابعین جلیل القدر همت گماشته و از آنها به گونه های مختلف بهره برده اند.
مقاله حاضر به روش توصیفی اسنادی با رویکردی قرآنی روایی، پس از مطالعه در تفاسیر روایی و غیر روایی اهل سنت و تامل در سایر کتب آنها، به تحلیل و تقسیم بندی بهره گیری اندیشمندان اهل سنت از روایات اهل بیت (ع) پرداخته و ضمن گونه شناسی، اقسام آنها را در قالب موارد ذیل بیان می دارد: «بهره وری ترجیحی» که در آن، روایت اهل بیت (ع) بر سایر احادیث، ترجیح داده می شود؛ «بهره وری تاییدی» که روایت امام توسط روایت پیامبر (ص) یا سایرین تایید می شود؛ «بهره وری انکاری»؛ «بهره وری تضعیفی» و «بهره وری انتقادی» از موارد دیگری است که این نوشته به آنها می پردازد.
زبان:
فارسی
صفحات:
187 -214
لینک کوتاه:
magiran.com/p1248774 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 700,000ريال می‌توانید 100 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.