آنتی بادی های نوترکیب و کاربردهای بیوتکنولوژیک آن ها

پیام:
چکیده:

در اواخر دهه ی1980، نشان داده شد که با استفاده از وکتورهایی در سیستم بیانی باکتریایی امکان تولید قطعات آنتی بادی با تاخوردگی صحیح وجود دارد. تا پیش از این، قطعات آنتی بادی از طریق تجزیه ی پروتئولیتیک به صورت Fab و F(ab'')2 تولید می شدند. با توسعه ی فناوری آنتی بادی نوترکیب از آن پس این آنتی بادی ها در سیستم های باکتریایی، جانوری، حشرات، مخمر، گیاهان و سیستم های آزاد از سلول تولیدشده اند. اساس تولید قطعات آنتی بادی های نوترکیب توانایی تولید این قطعات با حفظ پایداری و اختصاصیت می باشد. با توسعه ی این فناوری های نوترکیبی آنتی بادی های مونوکلونال به قطعات کوچک تر با توانایی اتصال به آنتی ژن با میل ترکیبی و ظرفیت بیشتر تبدیل شده و با طیف وسیعی از مولکول ها شامل آنزیم ها به منظور پیش دارودرمانی، توکسین ها برای درمان سرطان، ویروس ها برای ژن درمانی، دنباله های کاتیونی برای رهاسازی DNA، لیپوزوم ها برای دارو رسانی هدفمند و حسگرها1 برای تشخیص با قطعیت بیشتر مولکول های هدف ادغام می شوند. مقاله ی حاضر مروری است بر انواع مختلف قطعات آنتی بادی نوترکیب و همچنین کاربردهایی که این قطعات در زمینه های گوناگون علوم مختلف مانند زیست شناسی و پزشکی خواهند داشت.

زبان:
فارسی
صفحات:
3338 -3352
لینک کوتاه:
magiran.com/p1249462 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.