بررسی و تشخیص ویروس هرپس سیمپلکس دربیماران مشکوک به آنسفالیت، زخم قرنیه و عفونت های پوستی با روش Real-Time PCR

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف

خانواده ویروسی هرپس از لحاظ بالینی طیف وسیعی از بیماری ها را ایجاد می کند. از عفونت های معمول HSV، عفونت پوستی و موکوسی است که می تواند بر روی صورت، دهان و ناحیه ژنیتال اثر گذار باشد. همچنین این ویروس بر روی چشم و دستگاه عصبی مرکزی (CNS) ایجاد عفونت می کند. هدف از این مطالعه ارزیابی وجود یا عدم وجود عفونت هرپس سیمپلکس در افراد مبتلا به عوارض یاد شده به کمک روش Real-Time PCR Taqman می باشد.

مواد و روش ها

در این مطالعه بیش از هزار بیمار مشکوک به عفونت HSV به مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی استاد البرزی (PACMRC) ارجاع داده شدند. استخراج DNA بر روی نمونه ها براساس دستور العمل کیت انجام شد و برای همه نمونه ها تست Real-Time PCR با استفاده از کیتPrimer Design TMgenesig انجام شد.

نتایج

در عفونت های مورد بررسی نتایج بدست آمده بدین صورت بود که 44 نمونه هرپس سیمپلکس آنسفالیت، 118مورد نمونه HSK مثبت، 23 موردHSV مثبت در بیماران دچار نقص سیستم ایمنی مشکوک به عفونت هرپس سیمپلکس، 13 نفر (6/5%) از بیماران دارای علائم پوستی مشکوک به عفونت هرپس سیمپلکس مثبت و در نهایت 65 مورد از آزمایشات مربوط به بیمار مشکوک به هرپس دهانی مثبت بدست آمدند.

نتیجه گیری

امروزه، Real – Time TaqMan PCR یک روش تشخیصی ارزشمند در تشخیص ژنوم HSVاست. این روش قابل اعتماد، بسیار حساس و اختصاصی می باشد. همچنین بار ویروسی بدست آمده توسط این روش در یک فرد می تواند به عنوان بهترین مارکر در دنبال کردن اثر درمانی بکار رود.

زبان:
فارسی
صفحات:
300 -304
لینک کوتاه:
magiran.com/p1254377 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.