سند خطبه طولانی غدیر در التحصین

نویسنده:
چکیده:
سخنان پیامبر گرامی اسلام در روز غدیرخم به گونه های مختلفی از حیث حجم ثبت و ضبط شده است. طولانی ترین متن منقول از این سخنان که به آن خطبه طولانی غدیر گفته شده است، نسبت به سایر گونه ها به ویژه نسبت به حدیث غدیر، کمتر مورد بحث و کاوش سندی و دلالی قرار گرفته است. گرچه تعداد اندکی از عالمان و پژوهشگران امامی، پیرامون متن این خطبه آثاری از خود به جای نهاده اند، اما در مورد اعتبار سندی آن، پژوهش دقیقی صورت نگرفته است. از این رو، در متن پیشارو کوشیده شده است آخرین سند موجود از خطبه طولانی غدیر، که در اثری از آثار سال های واپسین حیات سید بن طاووس به نام التحصین مضبوط گشته، مورد بررسی رجالی واقع شود. در این راه پس از بیان مقدماتی پیرامون تفاوت میان (حدیث غدیر) و (خطبه غدیر) و تقسیم بندی گونه های مختلف ضبط سخنان پیامبر و ارائه فهرستی از منابع موجود به ترتیب زمان، به پژوهشی مختصر در خصوص آثار مرتبط با این سند و مآخذ آن پرداخته شده است. در این پژوهش با بررسی ها و پژوهش های رجالی صورت گرفته، وثاقت تمامی راویان شیعه و مخالف مذکور هر طبقه، مطابق با مبانی رجالی آن مذهب، مورد بررسی قرار گرفته، و در نهایت با تکیه بر نظریه اطمینان، سند این خطبه در حکم (موثق) دانسته شده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
87
لینک کوتاه:
magiran.com/p1261057 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!