اثر مکمل ال آرژنین بر پروفایل لیپیدی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
رشد چشمگیر آمار مبتلایان به دیابت ملیتوس و خطر عوارض آن، لزوم تمرکز بر یافتن راه های جدید کنترل آن را مطرح می نماید. مطالعه حاضر به منظور بررسی اثر مکمل یاری L-Arginine بر پروفایل لیپیدها در بیماران دیابت نوع2 انجام شد.
مواد و روش ها
در یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده دوسوکور 75 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 به طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. 1) 3 گرم ال آرژنین در روز 2) 6 گرم ال آرژنین در روز و 3)گروه دارونما تقسیم شدند. قد، وزن، دور کمر،HDL، TG، LDL و کلسترول تام قبل و بعد از 3 ماه مداخله اندازه گیری شد.
نتایج
در گروه مداخله یک تغییر معناداری در هیچ یک از پیراسنج های چربی ایجاد نشد (0.05
نتیجه گیری
مصرف روزانه 6 گرم ال آرژنین به مدت 3 ماه در بیماران دیابت نوع2 می تواند منجر به بهبود پروفایل لیپیدی گردد اما دوز 3 گرم در روز این مکمل اثری بر وضعیت چربی های خون ندارد.
زبان:
فارسی
صفحات:
99 -110
لینک کوتاه:
magiran.com/p1282542 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.