مروری بر تماس و سمیت دی اکسین ها

پیام:
چکیده:
دی اکسین ها و ترکیبات مشابه آن به عنوان گروه بزرگی از ترکیبات آلی از 419 ترکیب مختلف تشکیل شده اند که از جمله آن ها می توان به دی بنزو دی اکسین های پلی کلرینه (PCDDs)، دی بنزو دی فوران های پلی کلرینه (PCDFs) و پلی کلرینه های بی فنیل ((PCBs اشاره کرد. دی اکسین ها در صنعت به عنوان محصولات جانبی احتراق در برخی فرآیندهای صنعتی مانند فرآیند سفید کردن کاغذ و چوب با ترکیبات کلردار و فرآیند ذوب تولید می گردند. حلالیت بالا در چربی، تجمع زیستی در زنجیره غذایی و انتشار در مسافت های طولانی از منبع انتشار از ویژگی های مهم این ترکیبات می باشد. مواجه شدن انسان با این ترکیبات عمدتا از طریق مصرف غذای آلوده، به خصوص غذاهای دریایی اتفاق می افتد که سبب بروز اختلال عملکردی در بسیاری از ارگان های بدن مثل کبد، کلیه، سیستم ایمنی، سیستم عصبی و دستگاه تولید مثلی می گردد. به دلیل سرطان زا بودن دی اکسین در انسان، تعدادی از کشورها استانداردهای بسیار دقیقی برای انتشار آن ها در محصولات غذایی تدوین نموده اند و با اشاره و تاکید بر منابع انتشار این ترکیبات در چهار گروه اصلی شامل زباله سوزی، احتراق، منابع صنعتی و منابع طبیعی، به فکر راهکارهایی جهت پیشگیری یا کاهش تولید این محصولات فرعی افتاده اند. جدید ترین تکنولوژی ها برای کاهش تشکیل و انتشار دی اکسین ها از منابعی مانند گاز دودکش ها، خاکستر فرار و خاک شامل تصفیه گاز دودکش ها، خاکستر فرار و احیاء خاک و رسوبات می باشد. این مقاله مروری سعی دارد به طور گذرا و جمع بندی شده به تماس و سمیت دی اکسین ها با انسان و استانداردهای تدوین شده در کشورهای مختلف اشاره نماید.
زبان:
فارسی
در صفحه:
83
لینک کوتاه:
magiran.com/p1304695 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
دسترسی سراسری کاربران دانشگاه پیام نور!
اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه پیام نور در سراسر کشور، در صورت ثبت نام با ایمیل دانشگاهی، تا پایان فروردین ماه 1403 به مقالات سایت دسترسی خواهند داشت!
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!