ارزیابی انگیزه ی پذیرش مسوولیت مشاوره ی دانشجویی توسط اساتید دانشگاه علوم پزشکی

پیام:
چکیده:
دانشجویان دانشگاه ها، به لحاظ حساسیت دوران رشد و شرایط بحرانی این برهه، به ویژه در سال اول ورود به دانشگاه و ناآشنایی با این محیط فشارها و ناراحتی های زیادی را تجربه می کنند، لذا حمایت از آن ها در این مسیر ضروری است. با توجه به این که انجام مشاوره توسط اساتید در سراسر دانشگاه های کشور صورت می گیرد بر آن شدیم تا انگیزه ی قبول این مسئولیت را از اساتید جویا شویم. مطالعه به صورت توصیفی و مقطعی است. 45 پرسش نامه 20 سوالی که روایی آن توسط دو تن از اساتید روانشناسی و یک کارشناس ارشد آمار به تایید رسیده بین اساتید مشاور دانشگاه-های علوم پزشکی شیراز، تهران، بوشهر و جندی شاپور اهواز در مقطع علوم پایه توزیع گردید. تعداد 32 پرسش نامه به طور کامل تکمیل و مورد بررسی و آنالیز آماری قرار گرفتند. برای ارزیابی پارامترهای درخواست شده در پرسش نامه، همیشه و اغلب، به عنوان نظر موافق، گاهی، به عنوان نظر ممتنع و به ندرت و اصلا، به عنوان نظر مخالف در نظر گرفته شده اند. مهم ترین دلیل پذیرش مشاوره در بعد آموزشی، پیشرفت تحصیلی دانشجو (9/96 %) بوده است. انگیزه ی پذیرش مشاوره از بعد پژوهشی به منظور افزایش اعتبار پژوهشی دانشگاه و دانشجو به ترتیب 9/46 % و 5/37 % نظر موافق را به خود اختصاص داده است. نتایج این بررسی نشان می دهد که از نظر اساتید، انجام مشاوره راهی موثر برای کمک به پیشرفت دانشجو و رفع مشکلات در زمینه های تحصیلی، فردی و اجتماعی است.
زبان:
فارسی
صفحات:
165 -171
لینک کوتاه:
magiran.com/p1312371 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!