تفسیر نتایج تحلیل فاکتوری داده های ژئوشیمیایی رسوبات رودخانه ای با کمک داده های زمین شناسی، دگرسانی و کانه زایی در منطقه کوه شاه، بیرجند، خراسان جنوبی

چکیده:
هدف این مطالعه پردازش داده های خام رسوبات رودخانه ای با روش تحلیل فاکتوری و تفسیر و انطباق نتایج با شواهد زمین شناسی، دگرسانی و کانه زایی است. تمایز بالای عامل سوم تحلیل فاکتوری برای عناصر طلا، مولیبدن و تنگستن و انطباق مناطق بی هنجار عامل سوم با بی هنجاری های طلا، مناطق دارای بیشترین میزان سولفید اولیه و اکسیدآهن ثانویه و مناطق دارای دگرسانی های سریسیتی و سیلیسی در منطقه، نشان دهنده آن است که عامل سوم تحلیل فاکتوری به عنوان مولفه کانه زایی در منطقه است.جایگاه زمین ساختی مناسب، وجود توده های نفوذی نیمه ژرف با ترکیب حدواسط، فعالیت ماگمایی با ماهیت کالک آلکالن و اکسیدان، حضور بی هنجاری های طلا در سطح منطقه و کانی سازی به شکل دانه پراکنده در متن سنگ و رگچه های سولفیدی به همراه اکسید های آهن ثانویه فراوان، شرایط لازم برای کانه زایی نوع پورفیری و اپی ترمال طلا را در منطقه ایجاد کرده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
23
لینک کوتاه:
magiran.com/p1313371 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!