سنگ چینه شناسی و زیست چینه شناسی سازند سورگاه در خاور خرم آباد

پیام:
چکیده:
به منظور بازنگری سازند سورگاه در حوضه زاگرس، برش خاور خرم آباد، مورد مطالعه چینه نگاری زیستی و سنگی قرار گرفت و 84 نمونه سنگی برداشت شد. در این پژوهش 33 گونه از 13 جنس شناسایی و معرفی شده است. سازند سورگاه در برش مورد مطالعه با ستبرای 240 متر از تناوب سنگ آهک نازک لایه تا سنگ آهک ستبرلایه به رنگ خاکستری روشن و تیره با میان لایه هایی از شیل تشکیل شده است. این سازند به صورت پیوسته و همشیب بر روی سازند سروک و زیر سازند ایلام قرار گرفته است. ریززیای (میکروفونای) روزن بران غنی در این سازند نشان دهنده سن تورونین تا سانتونین است و بر پایه مطالعه این ریززیاها 3 زیست زون برای سازند سورگاه تشخیص داده شد. زیست زون 1) Helvetoglobotruncanahelvetica-Clavihedbergella-Hedbergella zone. با سن تورونین؛ زیست زون 2) Marginotruncana sigali- Marginotruncana schneegansi zone با سن کنیاسین و زیست زون 3) Globotruncana ventricosa -Dicarinella concavata zone با سن سانتونین.
زبان:
فارسی
صفحه:
219
لینک کوتاه:
magiran.com/p1313393 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!