پتروگرافی و ژئوشیمی سنگ های نفوذی در منطقه آنتیموان دار شورچاه، جنوب شرق زاهدان

پیام:
چکیده:

منطقه آنتیموان دار شورچاه در پهنه فلیش شرق ایران واقع شده است. قدیمی ترین واحد زمین شناسی در این منطقه شیست ها و فیلیت های کرتاسه تا ائوسن است. این سنگ ها به وسیله توده های گرانیتی، دایک های فلسیک و رگه های کوارتزی و استیبنیتی قطع شده اند. سنگ های نفوذی این منطقه شامل: توده ها، رگه ها و دایک های گرانیتی، گرانودیوریتی و آپلیتی است. گرانیت ها به طور عمده توده ای، خاکستری رنگ، دانه درشت و دارای بافت های گرانولار، پورفیری و کاتاکلاستیک هستند و بیشتر از کانی های پلاژیوکلاز، فلدسپار پتاسیم، کوارتز، بیوتیت، موسکوویت و اپاک تشکیل شده اند. این سنگ ها به طور عمده پرآلومین تا متاآلومین، کالک آلکالن و مربوط به کمان ماگمایی است. دامنه تغییرات SiO2 در سنگ های نفوذی از 61 تا 75 است. نمودارهای تغییرات نشان دهنده روند خطی کاهش در Al2O3، CaO، FeOt، MgO و TiO2 با افزایش SiO2 هستند؛ در حالی که K2O و Na2O با افزایش SiO2 روندی افزایشی نشان می دهد. بر اساس نمودارهای عنکبوتی بهنجار شده نسبت به مورب و پلاژیوگرانیت های شکاف میان اقیانوسی، ناهنجاری های منفی Nb و Ti و ناهنجاری های مثبت K، Rb، Th و U و به ویژه Pb بیانگر خاستگاه آذرین گوشته ای و به ویژه نقش پوسته اقیانوسی فرورفته سیستان و گوه گوشته ای روی آن در تشکیل ماگمای سازنده و نقش پوسته قاره ای در آلایش ماگمایی است.

زبان:
فارسی
صفحات:
15 -32
لینک کوتاه:
magiran.com/p1328881 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.