ارزیابی میزان شیوع لکوز گاوی در گاوهای کشتارشده دریکی از کشتارگاه های صنعتی استان تهران(90-1382)

پیام:
چکیده:
لکوز گاوی یک بیماری ویروسی زئونوز می باشد که گاوها را آلوده می کند و سلول های خونی، ترشحات خونی، فراورده های بیولوژیک و فراورده های گوشتی و شیری می تواند به این ویروس آلوده گردد. به همین منظور موارد لکوز گاوی در طی دهه اخیر در یکی از کشتارگاه های صنعتی استان تهران مورد مطالعه قرار گرفت تا بدین وسیله عوامل خطرساز این بیماری تعیین گردد. دراین بررسی ده ساله که در یکی از کشتارگاه های استان تهران صورت پذیرفت 132 مورد لکوز گاوی پس از ذبح گاوها در لاشه به همراه آزمایشات هیستوپاتولوژیک مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که همه 132 مورد گاو مبتلا به لکوز ماده بوده، بالای 2 سال سن و میانگین وزنی 180 کیلوگرم داشتند. بیشترین درصد مبتلایان در فصل تابستان، همچنین بیشترین موارد لکوز به ترتیب در لاشه های مربوط به دامداری های صنعتی(5 /79 درصد) و سپس سنتی(5 /20 درصد) بوده است. در این بررسی پس از ذبح گاوها در لاشه علائمی نظیر بزرگ شدن عقده های لنفاوی لاشه شامل ایلیاک داخلی، ایلیاک خارجی، مغابنی عمقی و پیش سینه ای، درگیری قلب و سایر ارگان ها به همراه ادم تشخیص داده شد.جهت تشخیص بیماری و نحوه درست قضاوت کشتارگاهی و نقش آن در تامین سلامتی انسان ها علاوه بر آموزش صحیح بازرسان در امرتشخیص لکوز گاوی، انجام مطالعات هیستوپاتولوژیک در آزمایشگاه موجود در کشتارگاه نیز الزامی می باشد.راه های کنترل و ریشه کنی بیماری در گله های گاو شیری در کاهش موارد بیماری موثر به نظر می رسد.
زبان:
فارسی
صفحه:
45
لینک کوتاه:
magiran.com/p1334094 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.