به کارگیری منحنی پوش سیگنال های ارتعاشی در پایش وضعیت و عیب یابی یاتاقان های غلتشی

چکیده:
ماشین آلات دوار از جمله مهم ترین دارایی های هر صنعت محسوب می شوند. کارکرد بلندمدت یاتاقان های غلتشی به عنوان یکی از اجزای اصلی این دسته از ماشین ها، نقش مهمی در تداوم کارکرد ماشین آلات دوار دارد. بدین جهت است که تاکنون روش های متنوعی برای ارزیابی وضعیت این دسته از یاتاقان ها ابداع و به کار گرفته شده است. از جمله این روش ها، بررسی محتوای منحنی پوش سیگنال ارتعاشات اندازه گیری شده از روی هوزینگ یاتاقان های غلتشی است. در این روش، برخی پردازش ها روی سیگنال شتاب ارتعاشات انجام می شود و از این رهگذر منحنی فرکانسی پوش آنها به دست می آید. بررسی مولفه های فرکانسی موجود در این منحنی، روشی کارآمد برای پایش وضعیت یاتاقان های غلتشی و شناسایی به موقع عیب های آنهاست. با استفاده از این روش و براساس روش های پیش بینانه و پیش گیرا نه تعمیر و نگه داری، می توان ضمن جلوگیری از خرابی کلی یاتاقان، در برخی موارد عمر مفید آن را نیز افزایش داد. در این مقاله، پس از بررسی مبانی پردازش سیگنال مربوطه و روش به کارگیری منحنی پوش، بررسی های موردی متعددی مطرح و بدین ترتیب کارآیی روش مورد بحث ارزیابی می شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
11 -20
لینک کوتاه:
magiran.com/p1338344 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!