بررسی اثر ربایش با وجود دامنه مجاز نوسان در بورس اوراق بهادار تهران

پیام:
چکیده:
نگاهی به بورس های کشورهای مختلف نشان می دهد که اغلب آن ها در راستای اهداف خاصی مثل کاهش تلاطم و هیجانات بازار و جلوگیری از دستکاری قیمت ها از دامنه مجاز نوسان استفاده می کنند. دامنه مجاز نوسان محدوده قیمتی هر سهم در هر روز کاری می باشد و بدین معنا می باشد که تغییرات هر سهم در آن روز نمی تواند خارج از این محدوده باشد بنابراین این دامنه از هیجان و دستکاری بازار می کاهد.
در این تحقیق ابتدا یکی از پیامدهای اعمال دامنه مجاز نوسان بنام اثر ربایش را مورد بررسی قرار داده و با استفاده از مدل خود همبستگی وجود یا عدم وجود آن را در شرکت های نمونه که شامل 20 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران تا تاریخ 30/09/1391 است را مورد آزمون قرار می دهیم.لازم به ذکر است که شرکت های نمونه به تنهایی 26.87 درصد از تمامی معاملات در بورس اوراق بهادار تهران در بازه زمانی تحقیق را به خود اختصاص می دهند.
نتایج بدست آمده نشان می دهد که در بین 20 شرکت مورد بررسی، (کساوه، حفاری شمال، بترانس، سینا، فاذر، فاسمین، فولاد، قپیرا، قشکر، قنیشا، کرماشا، کروی، وپترو، وساپا، وساخت، وسپه، وصندوق، ولساپا، وملت، ومعادن)، 14 شرکت (کساوه، بترانس، حفاری شمال، سینا، فاسمین، فولاد، قشکر، قنیشا، کرماشا، وساپا، وساخت، وسپه، وصندوق، ومعادن) دارای اثر ربایشی می باشند.
زبان:
فارسی
صفحه:
75
لینک کوتاه:
magiran.com/p1345439 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!