ارتباط بین میگرن و بیماری های قلبی عروقی: مروری بر شواهد

چکیده:
میگرن یک اختلال مزمن و پیشرونده بوده که با سردردهای شدید، ضربان دار و یک طرفه همراه است. مطالعات نشان نشان داده که میگرن می تواند به عنوان یک عامل خطر در بروز بیماری های قلبی عروقی دخیل باشد. لذا، هدف مطالعه ی حاضر مروری بر شواهد در ارتباط بین میگرن و بیماری های قلبی عروقی می باشد. این مطالعه مروری با جستجو در پایگاه های اطلاعاتی PubMed، Scopus، Science Direct و Web of Science و با استفاده از کلید واژه های: «Cardiovascular Diseases»، «Migraine»، Headache «» و «Metabolic Risk Factor» صورت گرفت. در این مقاله، مطالعات کارآزمایی بالینی، مقطعی، آینده نگر و گذشته نگر منتشر شده بین سال های 2014- 2005 مورد بررسی قرار گرفتند. مطالعاتی که میگرن را با معیارهای IHS تشخیص داده و بر روی انسان انجام شده بودند وارد مطالعه شده و مقالاتی که به زبان غیرانگلیسی بودند و مطالعاتی که هدف اصلی آن ها سردرد بود، از مطالعه خارج شدند. براساس نتایج، در بیشتر مطالعات بررسی شده، میگرن با اورا (میگرن همراه با اختلالات بینایی) ارتباط مثبت و معنی داری با بروز بیماری های قلبی عروقی نظیر انفارکتوس میوکارد و آنژین صدری داشت. اما یافته ها در مورد ارتباط میگرن بدون اورا و بیماری های قلبی عروقی در اکثر مطالعات متناقض بوده و ارتباط معنی داری در این زمینه یافت نشد.
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -11
لینک کوتاه:
magiran.com/p1374371 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.