پیشرفت های سیستم های کشت خون در تشخیص فونجمی از گذشته تاکنون

پیام:
چکیده:
در سال های اخیر به دنبال افزایش بیماری های ضعف ایمنی و درمان های تهاجمی و سیتوتوکسیک در بدخیمی های خونی و پیوند اعضا، بیماری های قارچی مهاجم و عفونت های خون ن اشی از قارچ - ها به عنوان یکی از مهمترین علل مرگ و میر بیماری های عفونی مطرح شده اند. کشت خون، استاندارد طلایی جهت شناسایی عوامل مسبب عفونت خون می باشد. شناسایی باکتری ها و قارچ ها توسط کشت خون در بیماران مبتلا به عفونت خون بسیار حائز اهمیت بوده و در ارائه درمان صحیح و انتخاب آنتی بیوتیک مناسب نقش حیاتی دارد. در طی سال ها کوشش های زیادی جهت ابداع تکنیک های صحیح کشت خون صورت گرفته است. در مسیر پیشرفت روش های آزمایشگاهی برای تشخیص عفونت های قارچی، به مرور زمان تغییراتی نیز در سیستم های کشت خون برای جداسازی بهتر قارچ ها در موارد مشکوک به فونجمی ایجاد گردیده است. از اولین تحولات کشت خون استفاده از محیط های کشت بی فازیک(حاوی فاز مایع و فاز جامد) عصاره قلب و مغز بود که امکان رشد کلنی های باکتریایی و مخمری در سطح آگار را فراهم می نمود. هوادهی و آژیتاسیون شیشه های کشت خون نیز موجب افزایش جداسازی مخمرها از کشت خون گردید. قدم مهم دیگر ابداع روش لیز سانتریفیوژ در افزایش جداسازی قارچ های رشته ای عامل عفونت های خون و به دنبال آن طراحی سیستم های اتوماتیک و پایش مداوم شیشه های کشت خون BACTEC و تشخیص رشد ارگانیسم با کمک سنسورهای حساس به کاهش اکسیژن و یا اندازه گیری میزان فلورسانس که از تابش نور UV به سنسور حساس کف شیشه کشت خون حاصل می شود، از مهمترین پیشرفت های سیستم های کشت خون به شمار می آیند. در این مقاله ضمن بیان دستورالعمل های استاندارد انجام کشت خون به مرور نکاتی که منجر به افزایش شانس جدا سازی عوامل قارچی در موارد مشکوک به فونجمی می گردد، پرداخته شده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -107
لینک کوتاه:
magiran.com/p1374377 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.