نقش سواد رسانه ای در توسعه انسانی: مطالعه موردی کتاب (سیاست های اجرایی سازمان صدا و سیما و سند تحول وزارت آموزش و پرورش)

پیام:
چکیده:
شاخص توسعه انسانی یک شاخص ترکیبی است که سه بعد اساسی زندگی، یعنی دسترسی به امکانات لازم برای کسب دانش، برخورداری از یک عمر طولانی و زندگی سالم و رسیدن به سطح استاندارد زندگی را اندازه گیری می کند. این شاخص، همه ساله از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد منتشر شده، به مرور زمان مورد جرح و تعدیل قرار گرفته و اینک به عنوان یک شاخص مقبول بین المللی برای سنجش توسعه یافتگی جوامع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. رویکرد توسعه انسانی مصرف کالاها و خدمات را تنها یکی از عناصر زندگی بهتر می داند و برآوردن نیازهای روحی و گسترش ظرفیت های ذهنی را عنصر دیگر زندگی بهتر به شمار می آورد که از طریق پرورش قوای ذهنی به ویژه با آموزش حاصل می شود. امروزه، دیگر کسانی که تنها از سواد به معنای توانایی خواندن و نوشتن برخوردارند، باسواد به شمار نمی روند، بلکه کسانی باسوادند که از نظر شناخت و کاربرد فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی توانمند باشند و بتوانند از میان انبوه پیام ها در بازار پیام دست به انتخاب بزنند. بر همین اساس در این تحقیق بر آن شدیم تا برای تبیین نقش سواد رسانه ای در توسعه انسانی جمهوری اسلامی بر اساس روش پژوهش اسنادی تحلیلی، مروری بر سیاست های دو نهاد مهم وزارت آموزش وپرورش و سازمان صداوسیما در مقوله سواد رسانه ای داشته باشیم و در مرحله بعد به تحلیل نسبت این سیاست ها با توسعه انسانی بپردازیم. نتایج تحلیل نشان می دهد که حجم سیاست های این دو نهاد در حوزه سواد رسانه ای بسیار محدود است و در سیاست های موجود دو نهاد مذکور نگرش فرایندی به آموزش سواد رسانه ای مشاهده نمی شود. همچنین با بررسی سیاست های اجرایی سازمان صداوسیما متوجه می شویم که نگاه توسعه محور نسبت به مقوله سواد رسانه ای در این سیاست ها وجود ندارد.
زبان:
فارسی
در صفحه:
63
لینک کوتاه:
magiran.com/p1380061 
دانلود و مطالعه متن این مقاله با یکی از روشهای زیر امکان پذیر است:
اشتراک شخصی
با عضویت و پرداخت آنلاین حق اشتراک یک‌ساله به مبلغ 1,390,000ريال می‌توانید 70 عنوان مطلب دانلود کنید!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی نامحدود همه کاربران به متن مطالب تهیه نمایند!
توجه!
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.
In order to view content subscription is required

Personal subscription
Subscribe magiran.com for 70 € euros via PayPal and download 70 articles during a year.
Organization subscription
Please contact us to subscribe your university or library for unlimited access!