توسعه مدل مکان یابی هاب بر مبنای صرفه جویی اقتصادی جریان ها با استفاده از وسایل حمل و نقل ظرفیت دار و محدودیت جریان ورودی به هاب

پیام:
چکیده:
هاب ها تسهیلات ویژه هستند که به عنوان ایستگاه های واسطه، درسیستم های توزیع به تعیین مسیر و سازماندهی جریان بین نقاط مبدا/مقصد می پردازند. بیشتر مدل های مکان یابی هاب بدون توجه به میزان جریان بین غیرهاب و هاب پارامترهای جریمه χ و δ را، که درتابع هدف به عنوان ضریب هستند، بزرگتر از یک فرض کرده اند. این امر می تواند بطور جدی تعداد و مکان هاب ها را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین درمدل های کلاسیک مکان یابی هاب میزان جریان ورودی به هاب نامحدود است که این مساله ممکن است منجر به ساختار تخصیصی گردد که یک هاب درصد بالایی از انتقال جریان شبکه را بر عهده داشته باشد. در این حالت، در صورت بروز اختلال نظیر شرایط نامساعد جوی، حملات تروریستی و یا ترافیک بسیار بالا می تواند هاب مورد نظر را از دسترس خارج کند. در واقع مدل های هاب کلاسیک هزینه نقل و انتقال جریان را به طور صحیح مدل سازی نمی کنند. بر این اساس مقاله پیش رو سعی در مدل سازی وحل مساله مکان یابی هاب با استفاده از وسایل حمل و نقل ظرفیت دار به جای پارامترهای جریمه بین گره های غیرهاب با هاب و همچنین محدودیت جریان ورودی به هاب دارد. برای این منظور هزینه انتقال جریان بین گره ها متناسب با تعداد وسایل نقلیه مورد نیاز محاسبه می شود. با توجه به پیچیدگی مدل پیشنهادی رویکردی فرابتکاری برمبنای دو الگوریتم ژنتیک و جست و جو همسایگی سلسله مراتبی توسعه داده شده است. نتایج نشان از عملکرد بالای الگوریتم فراابتکاری ترکیبی پیشنهادی دارد.
زبان:
فارسی
صفحات:
1 -19
لینک کوتاه:
magiran.com/p1382182 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!