استفاده از منطق فازی (Fuzzy Logic) برای تعیین پارامتر شدت در تحلیل ریسک برای وقایع مخاطره آمیز غیر طبیعی در مطالعات پدافند غیرعامل

پیام:
چکیده:
در این مقاله، حمله ی نظامی که یکی از انواع وقایع مخاطره آمیز غیرطبیعی می باشد، مورد بررسی قرار می گیرد، بدین ترتیب که ابتدا با مطالعه و بررسی، چندین سناریوی نظامی محتمل علیه ایران، طراحی و مدلسازی می شوند، سپس با استفاده از منطق فازی (Fuzzy Logic)و متغیرهای زبانی با نظرسنجی از افراد صاحب نظر، شدت هر یک از سناریوی ها، به صورت کمی تعیین می شود. طی بررسی و مطالعات انجام شده، مشخص شد که در زمان نگارش این مقاله، 5 سناریو نظامی محتمل علیه ایران وجود دارد، که هریکاز آن ها به طور کامل در این مقاله تعریف و مدلسازی شده اند و طبق نتایج حاصل از نظر سنجی برای تعیین شدت به روش فازی، سناریوی شماره 5 یعنی استفاده از سلاح های کشتار جمعی بالاترین شدت (S= 0.917) و سناریوی شماره 2 یعنی حمله بسیار محدود در حد انهدام مراکز هسته ای پایین ترین شدت (S= 0.046) را به خود اختصاص داده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
15
لینک کوتاه:
magiran.com/p1412596 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.