نامه به سردبیر: جایگاه فرهنگ، ادب و هنر در مباحث ارگونومی و HSE در محیط های کاری

پیام:
چکیده:
با توجه به نقش اساسی و زیر بنایی صنایع مختلف در توسعه اقتصادی کشور ما ایران، نیاز مبرم به کارشناس ایمنی، ارگونومی و حفاظت از محیط زیست، حفظ، حراست و طراحی دستگاه ها و همچنین حفظ و حراست از نیروی انسانی در مقابل خطرات جانی و مالی، از اهمیت فراوانی برخوردار است، توجه به اینکه با ورود ماشین آلات مختلف در عرصه تولید، تغییرات شگرف، وسیع و همه جانبه ای در شیوه زندگی و اوضاع اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی مردم ایجاد می شود و همانطور که گفته می شود «صنعت خشن و بی رحم» است، لذا فرهنگ و ادب هر جامعه نقش موثری در کاهش یا افزایش حوادث خواهد داشت.
حوادث ناشی از کار موجب رنج و عذاب افراد بشر و ضایعات مادی فراوانی شده، و دنیا همه ساله متحمل خسارت بسیاری می شود. گسترش تکنولوژی، کاربرد بیشتر وسایل ماشینی، سرعت، پیچیدگی روابط اجتماعی و غیره نیز به طور دائم میزان و شدت آنها را دامن می زند.
با استفاده از شاخه های متنوع هنری کارشناسان ایمنی، ارگونومی و حفاظت از محیط زیست می توانند میزان درک افراد را در مواجهه با خطرات بالا برده و آنها را در جهت استفاده صحیح از وسایل و تجهیزات آموزش دهند و نیز با استفاده از علم هنر، در طراحی صحیح ابزار آلات برای استفاده راحت تر و کاهش عوارض و بیماری های ناشی از کار راهنمایی نمایند. پوستر ها، شعر ها، فیلم و مطالب آموزشی هنری دیگر نیز می تواند تاثیر مطلوبی در آموزش کارگران داشته باشد.
در حقیقت مدیریت HSE علم و هنر پیش بینی، شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور ایمنی، سلامت و محیط زیست می باشد. یعنی با داشتن دانش لازمه این کار، به تنهایی نمی توان در پیشبرد اهداف سازمان در این جهت گام برداشت. در بحث ادب و فرهنگ هم تکیه گاه فرهنگ و ادب غنی پارسی با تاکید بر فرهنگ ایرانی اسلامی را نیز می توان به عنوان ناب ترین گنجینه های بشری پاس داشت.
زبان:
فارسی
صفحه:
63
لینک کوتاه:
magiran.com/p1412600 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.