مطالعه ی تطبیقی رازداری پزشکی در بیماری های مقاربتی

پیام:
چکیده:
رازداری اصلی اخلاقی است که در مجموعه ی قوانین کیفری مورد حمایت قرار گرفته است. با این وجود، رعایت این اصل برای پزشک در فرض ابتلاء مراجعه کننده به بیماری های مقاربتی با چالش هایی خاص مواجه می شود. از یک سو رعایت این اصل، تکلیف پزشک محسوب می شود اما از سویی دیگر حفظ راز ممکن است سایر اشخاص به ویژه نزدیکان بیمار را در معرض خطر ابتلاء قرار دهد؛ از این رو، هشدار به شریک جنسی از مناقشه برانگیزترین موضوعات مطرح در رازداری پزشکی است. افزون بر این، دولت ها جهت انجام مطالعات پژوهشی و اتخاذ سیاست های پیش گیری از شیوع این امراض، اقدامات تقنینی برای گزارش الزامی موارد ابتلا انجام داده اند. سبک این کار ویژه از ارسال کامل هویت و محل اقامت فرد مبتلا که حقوق کشور هایی مانند اوکراین، ایالات متحده و استرالیا در این دسته قرار می گیرند تا گزارش بدون ارائه ی اطلاعات حساس نظیر نام و نشانی که کشورهایی نظیر تایلند، فرانسه و ایران از این قبیل هستند را شامل می شود. بر خلاف نظام قانونی دولت های گروه نخست، در حقوق ایران هم چون نظام حقوقی فرانسه، بر وظیفه ی قانونی پزشکان به حفظ راز تاکید شده ضمن این که تکلیف پزشکان بر هشدار به شریک جنسی فرد مبتلا از آن افاده نمی شود. صرفا طبق شروطی خاص و تفسیری مضیق با توسل به علل موجه جرم شامل رضایت فرد، قاعده اضطرار هنگامی که خطر ابتلا قریب الوقوع باشد و برخی احکام خاص قانونی، می توان اجازه ی نقض راز را به اشخاص در معرض سرایت دریافت.
زبان:
فارسی
صفحات:
87 -97
لینک کوتاه:
magiran.com/p1446820 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.