مسیریابی مکان های توریستی شهر، با استفاده از الگوریتم زنبور

پیام:
چکیده:
جهانگردی بزرگ ترین تحرک اجتماعی بشر است که می تواند منشا عمیق ترین اثرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد. بازدید از اماکن توریستی همواره در ذات بشر نهفته است. مسئله ای که اینجا مطرح است نحوه ی دسترسی به اماکن توریستی توسط توریست است. مسئله مسیریابی مکان های توریستی موضوعی پیچیده است. اطلاعاتی از قبیل فاصله بین مکان های توریستی، ترافیک و فاصله توریست از نزدیک ترین مکان توریستی تاثیر زیادی در نحوه ی دسترسی دارد. هدف اصلی در این مسئله این است که با توجه به علاقه توریست، ترافیک و فاصله بین مکان های توریستی، توریست بتواند در کمترین زمان ممکن از این مکان ها بازدید نماید. با این تعریف، مسئله مسیریابی یک موضوع بهینه سازی مکانی با فضای جستجوی وسیع است که به دلیل تنوع بسیار بالای حالات بازدید از این مکان ها، امکان حل آن توسط روش های قطعی و ریاضی وجود ندارد. موضوع این تحقیق، حل این مسئله با استفاده از الگوریتم بهینه سازی زنبور است. داده های فرضی که در اینجا مورداستفاده قرارگرفته مربوط به یک شهر است که شامل 10 مکان توریستی است. الگوریتم زنبور برای این مسئله 350 بار اجرا شده است. که با توجه به سرعت اجرای، سرعت همگرایی و دقت بالای الگوریتم، جواب های قابل قبولی به دست آمده است. نتایج محاسبات نشان می دهد این الگوریتم، الگوریتم مناسبی برای مسئله مسیریابی مکان های توریستی است.
زبان:
فارسی
صفحات:
53 -64
لینک کوتاه:
magiran.com/p1453513 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.