ملاحظات اخلاقی انتقال ژن به سلول های زایای انسان

پیام:
چکیده:
در حال حاضر، دانش ملاحظات دقیق اخلاقی مرتبط با تغییرات ژنتیکی، در دسترس نیست. رسیدگی به مسائل اخلاقی ناشی از این تغییرات، مورد اندیشه و قضاوت متخصصین و افراد صاحب نظر قرار گرفته است. سلول های زایا در انسان، به اسپرم، تخمک و سلول های قبل از تمایز و مراحل اولیه دوره رویانی اطلاق می شود. انتقال ژن به سلول های زایای انسان به منظور تصحیح نقایص ژنتیکی و درمان بیماری مورد نظر، در نسل های بعدی فرد بیمار انجام می شود. همچنین می تواند به قصد اصلاح و یا به نژادی، به سازی و تقویت ژنتیکی و توان افزایی انجام شود. پیروان ادیان مختلف از جمله مسیحیان، یهودیان و مسلمانان بر اساس مبانی و دستورات دینی خود عقایدمتفاوتی مبنی بر انتقال ژن به سلول های زایای انسان دارند. انتقال ژن به سلول های انسان به ویژه سلول های زایا، با هدف تقویت ژنتیکی در نسل های آینده، ملاحظات اخلاقی مهم و متعددی را می طلبد. در این مقاله مروری ملاحظات اخلاقی مرتبط با انتقال ژن به سلول های زایای انسان به طور مختصر بیان شده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
11 -43
لینک کوتاه:
magiran.com/p1454751 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.