جستاری در ویژگی های عمومی اطلاع رسانی اسلامی

چکیده:
علامه محمدحسین فضل الله در این مقاله به بحث در مورد مفهوم ارتباطات و اطلاع رسانی اسلامی می پردازد و آن را تکاپو در حوزه ای گسترده می داند که در عرصه مفاهیم اسلامی قابل بررسی است، وی آن گاه به بیان تفاوت ها و اشتراکات اطلاع رسانی و دعوت می پردازد و به گونه ای آن دو را مکمل یکدیگر برمی شمارد.
وی همچنین مؤلفه های اطلاع رسانی را با استفاده از مفاهیم قرآنی توضیح می دهد و با استفاده از واژه ها و مفاهیمی که در قرآن مورد تاکید قرار گرفته است جایگاه، اهمیت و نتایج اطلاع رسانی صحیح را بیان می کند.
علامه فضل الله در این مقاله برخی از زوایای اخلاق اطلاع رسانی اسلامی را مورد توجه قرار می دهد و برای نمونه موضوع صدق و کذب را با استفاده از آیات و روایات و دیدگاه فقی هان مطرح می کند. وی با بیان ارزش صدق و قبح کذب می کوشد تا تصویری درست و واقعی از چگونگی انعکاس اخبار راست و دروغ ارائه دهد.
گستره جهانی خطاب اسلامی، دقت و ژرف کاوی در پرداختن به اخبار و نیز اطلاع رسانی مورد نظر اسلام، بررسی ظاهر و ژرفای مؤلفه های اطلاع رسانی اسلامی، انسجام اندیشه و روش، برنامه ریزی در اطلاع رسانی اسلامی و اهمیت بعد هنری موضوعات دیگری هستند که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.
زبان:
فارسی
صفحه:
57
لینک کوتاه:
magiran.com/p147737 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.