بررسی کاربردی خصوصیات و نتایج درمانی سلول های بنیادی مزانشیمی مغز استخوان

پیام:
چکیده:
تمایل محققین در پانزده سال گذشته برای مطالعه ی سلول های بنیادی مزانشیمی (MSCs) افزایش یافته است. MSCs، خود نوزا، هتروژن و چند توان هستند و پتانسیل تمایز به انواع سلول ها با منشا مزودرمی و هم چنین سایر رده های سلولی را دارا هستند. این سلول ها به محل التهاب مهاجرت کرده و تاثیر ایمنومدولاتوری خود را القا می کنند. استفاده از این سلول ها به عنوان ابزار تشخیص ضایعات، قابلیت ترشح برخی فاکتورهای رشد و سایتوکاین ها، بیان برخی ژن ها پس از مهندسی ژنتیک، در کنار استحصال و تزاید نسبتا آسان این سلول ها بر جذابیت MSCs افزوده است. دانشمندان بر این عقیده اند که پیوند MSCsدستاوردی جدید برای درمان بیماری هایی است که با روش های درمانی کنونی قابل درمان نیستند. این مشکلات عمدتا شامل برخی جراحت های استخوان، بیماری های قلبی، پوستی، کبدی و دیابت هستند. اگرچه هنوز درمان قطعی از روش سلول درمانی در مورد هیچ یک از انواع سلول های بنیادی در برخی بیماری ها به روشنی حاصل نشده است، آمار به دست آمده نشان می دهد که تحقیق در زمینه ی MSCs با حجم گسترده ای هم چنان در حال جریان و افزایش است. معجزه گر معرفی نمودن سلول درمانی درگذشته موجب ایجاد نگرانی از نتایج واقعی این روش نمود که امروزه با شناخت بیشتر و واقع بینانه به سلول درمانی، حقیقت این سلول ها روشن تر و از طرفی نتایج موثر آن در مورد برخی بافت ها، کارایی واقعی این سلول ها را نسبت به گذشته مشخص تر و میزان توقع از سلول های بنیادی را منطقی تر نموده است.
زبان:
فارسی
صفحات:
306 -322
لینک کوتاه:
magiran.com/p1483520 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.