گزارش یک مورد زگیل آبکی در کف پا (مولاسکوم کانتاجیزیوم)

پیام:
چکیده:
زمینه و هدف
مولاسکوم یک عفونت ویروسی خوش خیم پوست در ناحیه تناسلی در بیماران بالغ و در صورت، بازوها، پاها و تنه در کودکان است که توسط تماس مستقیم پوستی منتقل می شود. ضایعات این عفونت به صورت کوچک، به رنگ گوشتی و ناف دار با هسته مرکزی حاوی مواد سفید شاخی می باشد. این ضایعه به ندرت درمناطق کف دست و کف پا مشاهده می شود.
مورد: مورد حاضر مولاسکوم کانتاجیزیوم در منطقه کف پا در یک خانم 30 ساله به صورت چند پاپول نافدار کوچک و بدون درد در ناحیه کف پای راست می باشد که با فشار دادن ضایعات، مواد پنیری از آن ها خارج می شود. تشخیص از طریق بیوپسی و برداشتن هامپ داده شده است. بیمار به دنبال درمان جراحی بدون علامت شد.
نتیجه گیری
با وجود نظر قبلی که تصور می شد مولاسکوم کانتاجیزیوم بر مبنای سنتز مجدد فولیکول های مو است و تنها در مناطق مودار بدن دیده می شود، در واقع این یک عفونت ویروسی است که می تواند تمام سطوح بدن از جمله مناطق کف دست و کف پا را هم درگیر کند.
زبان:
فارسی
صفحات:
302 -305
لینک کوتاه:
magiran.com/p1483521 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.