نقش پروبیوتیک ها در کنترل عوامل خطر بیماری های قلبی-عروقی

چکیده:
بیماری های قلبی عروقی شایع ترین علت مرگ و میر در کل دنیا است. کنترل سطح چربی های خون از عوامل کلیدی در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و نیز همه بیماری های آترواسکروزی می باشد. براساس شواهد تحقیقاتی موجود پروبیوتیک ها احتمالا در بهبود وضعیت پروفایل لیپیدی و کنترل آترواسکلروزیس مفید می باشند. هدف از این مطالعه بررسی مطالعات موجود در زمینه تاثیر سویه های پروبیوتیک بر سطح پروفایل لیپیدی و آترواسکلروزیس در بیماری های قلبی عروقی است. یافته ها نشان می دهد، ارتباط محکمی بین نوع و تعداد میکروارگانیسم های موجود در روده با سلامت هیستولوژیک بافت قلبی وجود دارد. نوع پروبیوتیک نیز در تغییر معنی دار مارکرهای بیوشیمیایی مورد بررسی حائز اهمیت است. احتمالا پروبیوتیک ها همراه با پره بیوتیک ها تاثیر توام بیشتری در بهبود شاخص های چربی سرمی دارند. در نتیجه بنا به ویژگی های اولیه بیمار و عوامل خطر موجود از جمله دیس لیپیدمی، پرفشاری خون، استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن لازم است در مورد مقدار مناسب کلنی های پروبیوتیک و مدت زمان مداخله تصمیم گیری درست اتخاذ شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
140 -156
لینک کوتاه:
magiran.com/p1502523 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.