شبیه سازی واحد بهسازی یکپارچه سیکل ترکیبی با هدف تولید برق

چکیده:
هیدروژن یکی از سوخت های بسیار پاک محسوب می شود و می توان از آن در بسیاری از فرآیندها بهره جست.از میان روش های گوناگون دستیابی به هیدروژن به تولید آن از گاز سنتز می توان اشاره کرد. در این پژوهش گاز طبیعی، ابتدا در رآکتور خودگرمایشی به گاز سنتز تبدیل و سپس مونواکسیدکربن در رآکتورهای جابجایی آب-گاز به دی اکسید کربن تبدیل میگردد .گاز حاصل وارد فرآیند جذب 2CO شده و گاز غنی از هیدروژن به همراه نیتروژن، در توربین گاز، محترق و تولید برق می نماید. گاز داغ خروجی از توربین گاز وارد چرخه بازیافت حرارت شده وبخار تولیدی نیز در دو سطح فشار در توربین های بخار تولید برق می نماید.
فرآیندها به کمک نرم افزار Aspen Plusشبیه سازی شده و نتایج نشان میدهد که چگونه میتوان به کمک یک سیکل ترکیبی به تولید 463 مگاوات برق، با بازده خالص نیروگاه 8/50% و میزان جذب دی اکسید کربن در محدوده 85% تا 95% دست یافت.
زبان:
فارسی
صفحات:
112 -131
لینک کوتاه:
magiran.com/p1517347 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!