ویژگی های موضوع علم اخلاق و دلالت های روش شناختی آن

نویسنده:
چکیده:
بازکاوی ویژگی ها و مولفه های موضوع علم اخلاق، یعنی کنش های اختیاری و صفات اکتسابی، نه تنها برای فهم بهتر این دانش ضروری است، بلکه در فهم روش استنباط حکم اخلاقی نیز نقش آفرین است؛ به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که ویژگی های موضوع علم اخلاق کدام اند و چه نقشی در روش استنباط حکم اخلاقی دارند. با روش تحلیلی و عقلی، هفت ویژگی را برای علم اخلاق به دست می آوریم: جزء فعالیت های انسانی بودن؛ آگاهانه بودن؛ ارادی و اختیاری بودن؛ انتزاعی بودن؛ هدف دار بودن؛ پیچیده و چندلایه بودن؛ وابسته بودن به جهان بینی و انسان شناسی کنش گر. در ادامه، نقش این ویژگی ها را در روش استنباط حکم اخلاقی بررسی می کنیم و به این نتیجه می رسیم که برای کشف حقیقت ارزش های اخلاقی لازم است از روش های گوناگون دست یابی به حقیقت، به ویژه وحی و متون دینی، بهره بگیریم و خود را از هیچ یک محروم نکنیم.
زبان:
فارسی
صفحه:
47
لینک کوتاه:
magiran.com/p1520351 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.