طراحی سامانه مدارک پزشکی الکترونیک نوزادان بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تبریز

چکیده:
مقدمه
ایجاد یک پایگاه داده دقیق و جامع در بیمارستان ها که بتواند داده های کافی، دقیق و به هنگام را برای نوزادان گردآوری و ذخیره کند، امری ضروری است. هدف این پژوهش طراحی سامانه ثبت خلاصه پرونده پزشکی الکترونیک برای نوزادان بیمارستان های دارای بخش مراقبت های ویژه نوزادان در سطح دانشگاه علوم پزشکی تبریز بوده است.
روش
این مطالعه از نوع کاربردی- توسعه ای بوده که ابتدا وضعیت موجود ثبت اطلاعات در بیمارستان های تحت مطالعه مورد بررسی قرار گرفت. عناصر اطلاعاتی لازم تعیین گردیده و سپس سامانه الکترونیکی مدل سازی گردید. معماری ارائه شده مبتنی بر معماری سه لایه بوده، لایه رابط کاربری نیز با استفاده از چارچوب Asp.net به همراه به کارگیری زبان HTML طراحی شد. سرویس های گزارش گیری و سطوح دسترسی نیز روی سامانه به کار گرفته شد. این سامانه در قالب شبکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای کاربران مجاز از سال 1393 قابل دسترسی است.
نتایج
در لایه دسترسی داده حداقل عناصر اطلاعاتی در هفت رده اطلاعاتی تعریف و طراحی گردید. برای طراحی مدل داده ای 65 موجودیت همراه با ویژگی ها و ارتباطات متقابل طراحی شد. در لایه تجاری عملکردهای اصلی سیستم با عنوان مورد کاربردهای سیستم پیاده سازی شد. امکان ذخیره و بازیابی آنی و آنلاین داده ها به پایگاه داده بر بالین بیمار برای کاربران میسر شد.
نتیجه گیری
طراحی سامانه مدارک پزشکی الکترونیک قدمی موثر در مدیریت اطلاعات داده های سلامت نوزادی است. به کارگیری معماری و پیش الگوهای مناسب و استاندارد منجر به افزایش قابلیت های عملکردی، کاربردی، ذخیره و بازیابی مناسب داده های سلامت می شود.
زبان:
فارسی
صفحات:
229 -239
لینک کوتاه:
magiran.com/p1530211 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.