ارزیابی جامعه برای شناسایی و اولویت بندی مشکلات جزیره هرمز

چکیده:
مقدمه
ارزیابی جامعه فرآیند جمع آوری اطلاعات در مورد جامعه، شناسایی مشکلات آن و تعیین اولویت نیازها با مشارکت اعضای جامعه است. هدف این مطالعه، شناسایی و اولویت بندی مشکلات جزیره هرمز با مشارکت مستقیم مردم محلی بود.
روش ها
این مطالعه بر اساس مدل کارولینای شمالی انجام شد و جمعیت مورد مطالعه مردم ساکن جزیره هرمز بودند. مشکلات جزیره با انجام بحث گروهی متمرکز و مصاحبه عمیق با مردم، افراد صاحب نظر محلی و بعضی از مسوولین محلی استخراج شد. سپس با بکارگیری تکنیک گروه اسمی مشکلات رتبه بندی شده و اولویت ها مشخص شد. معیارها برای انتخاب اولویت ها شامل بزرگی مشکل، پیامدهای مشکل، سهولت رفع مشکل و فوریت رفع مشکل بود.
نتایج
در مجموع 64 مشکل در فرآیند ارزیابی جامعه شناسایی شد که در شش حیطه شامل سلامت، امنیت غذایی، محیط زیست، مشکلات اجتماعی، مشکلات اقتصادی و مسائل مدیریتی و زیرساخت ها طبقه بندی شد. مشکلات مطرح شده در زمینه محیط زیست متنوع تر از سایر حیطه ها بود. همچنین نتایج نشان داد از بیست اولویت اول، نه اولویت در زمینه های اقتصادی و اجتماعی است.
نتیجه گیری
مشکلات شناسایی شده طیف وسیعی از مشکلات را شامل می شود که جهت حل آنها فعالیت های بین بخشی، حمایت مدیران و مسوولین، و مشارکت فعال جامعه ضروری است.علاوه بر این، ارزیابی جامعه فرصت لازم برای مشارکت فعالانه را در اختیار اعضای جامعه قرار می دهد و اطلاعات مناسب برای تصمیم گیری های درست در اختیار می گذارد.
زبان:
فارسی
صفحات:
58 -70
لینک کوتاه:
magiran.com/p1531524 
روش‌های دسترسی به متن این مطلب
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 300,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!