بررسی تطبیقی نظام آموزشی مقطع کارشناسی پرستاری در ایران و ژاپن

چکیده:
پرورش نیروهای پرستاری کارآزموده و شایسته برای ارائه مراقبت های بهداشتی و درمانی امری ضروری و بدیهی است که لازمه آن ارتقاء کیفیت آموزش است. مقایسه نظام های مختلف آموزشی باعث ارتقای محتوی و کیفیت برنامه آموزشی می شود. هدف از این تحقیق، مقایسه نظام آموزش مقطع کارشناسی پرستاری در ایران با کشور توسعه یافته ژاپن بود. این پژوهش، به روش توصیفی تطبیقی انجام شد و در آن نظام آموزش پرستاری ایران با کشور ژاپن در مقطع کارشناسی مورد بررسی و مقایسه قرار گرفت. یافته ها حاکی از آن بود که آموزش پرستاری ژاپن، از حیث شروع آموزش مدرن و نیز تاسیس کلیه مقاطع پرستاری از کارشناسی تا دکترا از ایران جلوتر است. برخلاف ایران، در ژاپن ورود به کلیه مقاطع بدون گذراندن آزمون سراسری است و ضوابط پذیرش، توسط هر دانشگاه به طور مستقل وضع می شود. همچنین برنامه های آموزش پرستاری از حیث نوع دروس و تعداد واحدهای دروس پایه و اختصاصی متنوع بوده، در حالی که در ایران در کلیه مقاطع تقریبا یک برنامه مشابه در سراسر کشور اجرا می شود. در ایران اغلب دروس تخصصی رشته پرستاری توسط اعضای هیئت علمی پرستاری تدریس می شود ولی در ژاپن اغلب توسط پزشکان انجام صورت می گیرد. آموزش بالینی، در ژاپن بر عهده مربیان بالینی است که وابسته به دانشکده پرستاری نیستند و نقش اعضای هیئت علمی، صرفا نظارت بر آموزش بالینی است. از وجوه افتراقی دیگر می توان به ارائه واحد سمینار و پایان نامه و نیز برگزاری آزمون RN (Registered Nurse) در کشور ژاپن اشاره نمود. از حیث تصویر اجتماعی پرستاری و اعتباربخشی، دو کشور تقریبا مشابه هم می باشند. از آنجایی که برنامه آموزش پرستاری ایران در مقایسه با ژاپن از شباهت ها و تفاوت هایی برخوردار می باشد، بدیهی است تجزیه وتحلیل این نقاط با عنایت به تفاوت های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و... بر توانایی ما در جهت رفع مشکلات و چالش های موجود در آموزش پرستاری بیفزاید.
زبان:
فارسی
صفحات:
81 -99
لینک کوتاه:
magiran.com/p1544477 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.