کاهش ضخامت لایه انتیما به مدیا عروق خونی به واسطه مصرف سیر

چکیده:
امروزه با مشخص شدن اثرات ضد آتروژنیک فرآورده های غذایی، تمایل افراد برای استفاده از محصولات طبیعی جهت درمان بیماری ها گسترش پیدا کرده است. در بسیاری از کشورها، سیر به عنوان یک گیاه دارویی جهت درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد، با این وجود نقش سیر در پیشگیری و یا کاهش پلاک های آترواسکلروز عروق هنوز مورد سوال می باشد. کلیه مطالعات صورت گرفته به صورت کارآزمایی بالینی و تجربی با کلمات کلیدی چون: سیر، آترواسکلروز و ضخامت لایه انتیما به مدیا، از سال 2015-1995 منابع اطلاعاتی Cochrane، Pubmed، Science direct، Google، Web of Science، Magiran، Scopus، Iran Medex و SID به زبان فارسی و انگلیسی مورد جستجو قرار گرفت. بعد از بررسی عنوان و خلاصه مقالات به وسیله دو نفر به طور جداگانه، تعداد 6 مطالعه کارآزمایی بالینی که تاثیر سیر را روی ضخامت لایه انتیما به مدیا بررسی کرده بودند، انتخاب شد. بررسی کارآزمایی های انجام شده نشان می دهد که مصرف سیر از 900-300 میلی گرم روزانه موجب کاهش ضخامت لایه انتیما به لایه مدیا عروق در بیماران و حتی کاهش ضخامت پلاک های آترواسکلروتیک در افراد بدون علامت می شود. مهار تکثیر سلول های عضله صاف عروق، کاهش محتوای داخل سلولی استرهای کلسترول، افزایش انتقال معکوس کلسترول در ماکروفاژها مکانیسم های احتمالی تاثیر سیر می باشد؛ بنابراین تجویز سیر می تواند به عنوان یک روش درمانی موثر برای کاهش فرایند آترواسکلروز پیشنهاد گردد. با توجه به محدود بودن مطالعات صورت گرفته در این زمینه، انجام مطالعات کارآزمایی بالینی بیشتر جهت تائید قطعی نتایج حاصله، مورد نیاز است.
زبان:
فارسی
صفحات:
68 -80
لینک کوتاه:
magiran.com/p1544478 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.