اختلالات خونی ناشی از مالاریا؛ یک مطالعه مروری نظام مند

چکیده:
مالاریا(Malaria) عفونت ایجاد شده توسط انگل های جنس پلاسمودیوم(Plasmodium) می باشد که سالانه بیش از 200 میلیون مورد ابتلا جدید آن از سراسر دنیا گزارش می گردد. اغلب مبتلایان علائم مختلف و بعضا متفاوتی خونی را نشان می دهند که تشخیص و تصمیم گیری صحیح پیرامون اتخاذ روش درمانی مناسب را با مشکل مواجه می سازند. در این مطالعه به بررسی عوارض هماتولوژیک مختلف ایجاد شده ناشی از انواع پلاسمودیوم ها پرداخته شده است. این مطالعه مروری با جستجو در بانک های علمی معتبر PubMed، Science Direct، Web of Science، Scopus، Embase Magiran، SID، IranMedex، با استفاده از کلیدواژه های استاندارد پلاسمودیوم، مالاریا(malaria)، کم خونی(Anemia) و اختلالات خونی(Hematologic Disorder) بین سال های 2015-2000 استخراج گردید. در این مطالعه مقالات کارآزمایی بالینی، کوهورت آینده نگر، گذشته نگر، مقطعی، مورد- شاهدی مورد بررسی قرار گرفتند. مقالات با هدف بررسی اثرات انواع پلاسمودیوم ها و یا ابتلا به مالاریا بر سلول ها و اندیس های خونی وارد مطالعه شدند و مطالعات با گروه هدف کودکان، نوجوانان و حیوانات و نیز مقالات نگارش شده به زبانی غیر از انگلیسی و فارسی حذف گردیدند. با توجه به مقالات مورد بررسی می توان گفت که به جز موارد ثابت شده ای چون آنمی فقر آهن و چسبندگی عروقی ناشی از بروز برجستگی های تکمه ای شکل سطح گلبول ها، کاهش سطح هموگلوبین و هماتوکریت، امروزه از پان سیتوپنی و ترمبوسایتوپنی شدید به عنوان اجزاء انکارناپذیر عفونت های پلاسمودیومی نام می برند. تمام این موارد در کنار رخداد التهاب ناشی از ترشح سایتوکاین های التهابی و فعال سازی بیش از حد کمپلمان می تواند نمای بالینی پیچیده هماتولوژیک را در صورت ابتلا به مالاریا در بیمار پدیدار سازد.
زبان:
فارسی
صفحات:
42 -55
لینک کوتاه:
magiran.com/p1544480 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.