هرنیاسیون دیسک کمری: مروری بر تشخیص، درمان، تظاهرات بالینی و نورولوژیک

نویسنده:
چکیده:
کمردرد(LBP) یک مشکل عمده در سلامت جامعه می باشد. در بین علل مختلف ایجاد کننده، کمردرد ارتباط قوی تری با دژنراسیون دیسک بین مهره ای دارد .شایع ترین بیماری مراجعه کننده به جراحان اسپاین، پرولاپس دیسک بین مهره ای(LDH) است. حدود 20 درصد مردم در نوجوانی علایم خفیف دژنراسیون دیسک دارند که به تدریج با افزایش سن به ویژه در مردان افزایش می یابد و بدین ترتیب 60 درصد از دیسک های افراد 70 ساله شدیدا دژنره می باشد، گرچه اکثر علائم ایجاد شده ناشی از اثر مکانیکال دیسک می باشد ولی وجود آبشارهای التهابی از مشتقات اسید آراشیدونیک(MMTX،PGE2) توجیه دیگری برای ایجاد درد توسط دیسک هرنیه شده است. شرح حال و معاینه دقیق اولین قدم در شک بالینی به بیماری های ناشی از دیسکوپاتی کمری می باشند. هرگونه درد در کمرکه در یک مسیر درماتومال به اندام تحتانی منتشر شود و یا هرگونه ضعف و بی حسی در اندام تحتانی به ویژه اگر به صورت حاد حادث شده باشد شک بالینی را تشدید می سازد. علاوه بر معاینه بالینی MRI یک ابزار تشخیصی عالی در تشخیص بافت نرم و ضایعات دیسک کمر می باشد. از طرفی به طور ناشایع هرنی دیسک کمری می تواند گاها به تنهایی و یا هم زمان با سایر اختلالات التهابی، نئوپلاستیک و عفونی سیر متفاوتی را در برخی بیماران بروز دهد. توجه به آموزش دقیق دانشجویان پزشکی و بهبودی توانایی افتراق تشخیص های افتراقی مختلف بیماری دیسکوپاتی کمری می تواند نقش مهمی در پیشگیری از سیر افزایش یافته عوارض هولناک این بیماری، که کمتر مورد توجه دقیق قرار می گیرد، ایفا نماید.
زبان:
فارسی
صفحات:
14 -26
لینک کوتاه:
magiran.com/p1544482 
برخی از خدمات از جمله دانلود متن مقالات تنها به مشترکان مگیران ارایه می‌گردد. شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر مشترک شوید:
اشتراک شخصی
در سایت عضو شوید و هزینه اشتراک یک‌ساله سایت به مبلغ 400,000ريال را پرداخت کنید. همزمان با برقراری دوره اشتراک بسته دانلود 100 مطلب نیز برای شما فعال خواهد شد!
پرداخت با کارتهای اعتباری بین المللی از طریق PayPal امکانپذیر است.
اشتراک سازمانی
به کتابخانه دانشگاه یا محل کار خود پیشنهاد کنید تا اشتراک سازمانی این پایگاه را برای دسترسی همه کاربران به متن مطالب خریداری نمایند!
توجه!
  • دسترسی به متن مقالات این پایگاه در قالب ارایه خدمات کتابخانه دیجیتال و با دریافت حق عضویت صورت می‌گیرد و مگیران بهایی برای هر مقاله تعیین نکرده و وجهی بابت آن دریافت نمی‌کند.
  • حق عضویت دریافتی صرف حمایت از نشریات عضو و نگهداری، تکمیل و توسعه مگیران می‌شود.
  • پرداخت حق اشتراک و دانلود مقالات اجازه بازنشر آن در سایر رسانه‌های چاپی و دیجیتال را به کاربر نمی‌دهد.